Po wizytacji w Krzeszowie i kilku dniach oddechu, 24 - maja 2010 w niedzielę Ksiądz Biskup Jan Szkodoń zawitał w niedzielny poranek w naszej parafii. Duszpasterze wraz z wiernymi, służbą liturgiczną i ze Strażakami zgromadzili się przed głównym wejściem do kościoła o godzinie 7.30 - by powitać Księdza Biskupa. Po ucałowaniu przez Niego Krzyża jako wyrazu jedności z wyznającą przed Nim wiarę wspólnotą i pokropieniu wiernych wodą święconą na znak przynoszonego przez Biskupa błogosławieństwa, procesyjnie, przy śpiewie pieśni Ecce Sacerdos Magnus - Oto Kapłan Wielki - wprowadziliśmy naszego Gościa do świątyni. Już na progu naszego kościoła Pan Kościelny przekazał Księdzu Biskupowi klucze od naszego kościoła. Po krótkiej modlitwie Ksiądz Proboszcz uroczyście przywitał Jego Ekscelencję i skierował słowo do Księdza Biskupa, w którym przedstawił życie religijne parafii.
Czcigodny Księże Biskupie!
Witamy Cię w naszej wspólnocie, w tej cząstce Kościoła lokalnego. Twoja obecność wśród nas w ramach wizytacji kanonicznej, to nie zwykłe odwiedziny, ale to wizyta Pasterza uosabiającego Najwyższego Kapłana, Jezusa Chrystusa, który przychodzi, aby umocnić wiernych w wierze i miłości. To dla nas niezwykle ważna chwila, bo wciąż potrzebujemy umocnienia w procesie dojrzewania do wspólnoty doskonałej. Powodem do wdzięczności jest fakt, że wśród mieszkańców tej parafii są tacy, którzy świadomie przeżywają swoją przynależność do Kościoła. To oni traktują ten kościół jako swój dom, do którego przychodzą, aby nabrać sił do dalszej wędrówki przez życie, by słuchać tutaj Słowa Bożego i spotykać Chrystusa w sakramentach. To oni przychodzą i dbają o czystość tego domu i wystrój kwiatowy. To oni tworzą nieliczne małe grupy, które nie tylko same chcą wzrastać, ale pomagają też wzrastać innym. To oni są uzasadnieniem istnienia tej Parafii i realizowanej tutaj posługi duszpasterskiej. Wielkie to dla nas święto, gdy Twoja wizyta zaszczytne miejsce parafii wyznacza. Wielki to zaszczyt dla nas podejmować tak wybitnego przedstawiciela Kościoła, tak wspaniałego i rozmiłowanego w Bogu Pasterza - krzewiciela świętej wiary. W imieniu wszystkich parafian, pragnę przywitać Księdza Biskupa - jak najgoręcej w progach naszej starej zabytkowej świątyni, i na cały trud wizytacji kanonicznej życzymy: „Szczęść Boże”.
Powitanie przez dorosłych:
W dniu dzisiejszym, jako przedstawiciele naszej wspólnoty parafialnej pragniemy Ciebie serdecznie powitać i życzyć Tobie naszemu nowemu Proboszczowi błogosławieństwa Bożego, mocy Ducha Świętego oraz opieki naszych patronów Świętych Apostołów Piotra i Pawła na każdy dzień Twojej posługi. Życzymy Ci Księże Proboszczu, wytrwałości i odwagi w realizowaniu wyznaczonych celów. Niech nie zabraknie ludzkiej życzliwości i solidarnego wsparcia we wszystkich troskach poczynaniach dla dobra naszej wspólnoty parafialnej. Pojawiające się przeszkody niech będą pokonywane łagodnością Twego serca i naszą pomocą. Powierzamy Ci naszą parafię i świątynię. Czuj się w niej gospodarzem mając na uwadze, że najpiękniejszym darem jest winnica życia, w której możemy pracować na co dzień służąc Bogu i ludziom. To nasze powitanie zakończmy pięknymi słowami bł. Jana Pała II:
Powitanie przez dzieci:
Powitanie wyrażone słowami piosenki przez Koło Gospodyń Wiejskich:
Za dobro co zrobisz niech Bóg wynagrodzi A życzliwość ludzka Wokół ciebie chodzi. Na posługę wśród nas składamy życzenia Niech będą spełnione Parafii pragnienia. Niech zgoda i dobroć wokół Ciebie gości, I nigdy nie braknie Wzajemnej miłości. Bożą tylko naukę do ludzi wciąż głosił Wszystkie nasze serca Do Boga podnosił. Witają dorośli młodzież oraz dzieci Niech Ci w tej Parafii Zawsze słońce świeci. Nasze powitanie składam w piosence A całą parafię Dajemy w Twe ręce.
Obecnie od września 2009 roku pracuje w parafii Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie. Jest katechetą w szkole podstawowej i w przedszkolach. Prowadzi grupy w parafii dla dzieci i młodzieży.
Dla niewidomych
Kościół Parafialny
Dzisiaj, patrząc na zdjęcia z otoczenia naszego kościoła, a także oglądając go w rzeczywistości, możemy się szczycić i być dumni, że tak wspaniale i uroczo wygląda nasze wspólne dzieło. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, parafianom, ofiarodawcom za dbałość o ten Dom Boży, za postawę serca i nastawienie, tym, którzy ofiarowują swoje modlitwy i z serca wspierają finansowo i materialnie naszą świątynię. Kościół ten to dowód dawnej wielkości Lachowic, a i obecnie jest naszą siłą i wiarą w przyszłość. O zmierzchu, gdy kościół jest podświetlony, a nad wszystkim górują piękne wiekowe zabytkowe drzewa, to można sobie wokół kościoła pospacerować i naprawdę szkoda powracać.
Lachowice na starych fotografiach
Jak zmieniły się nasze okolice na przestrzeni wieków, co przybyło, a co ubyło można zobaczyć. Niesamowita kolekcja starych fotografii zachowana do dzisiaj. W większości są to stare fotografie wyszperane z domowych archiwów. W Latach dwudziestych, latach trzydziestych - pisano, że wieś polska przed wojną była biedna i zaniedbana, patrząc na te stare fotografie, szukamy biedy, zaniedbania i nie widzimy, przecież te ubrania, sposoby spędzania wolnego czasu, zbiorowe imprezy, teatr, zespoły muzyczne, zadbane dzieci szkolne, to i dziś można pozazdrościć. Dziś po latach nawet trudno już ustalić kogo przedstawiają fotografie. Większość tych ludzi już nie żyje. Odchodzą ludzie i jeszcze trochę a będą to tylko bezimienne twarze na tych fotografiach. Zapraszamy do obejrzenia starych fotek z Lachowic.
Chatka Studencka - Adamy
Położenie: Przysiółek Adamy w Lachowicach na stokach Opuśnioka w Paśmie Jałowieckim. Klub: Oddział Uczelniany PTTK w Gliwicach, Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach. Jeżeli poczujemy się zmęczeni po leśnych wojażach, zapraszamy do chatki na Adamy. Na gości czekają: kubek gorącej herbaty, miejsce do spania w warunkach turystycznych, wyposażona kuchnia, niepowtarzalna atmosfera, oddalenie od cywilizacyjnego pośpiechu, wypoczynek w nieskażonym otoczeniu. Kilka metrów dalej znajduje się wspaniałe wzniesienie - miejsce obserwacji krajobrazowej. Możemy stąd podziwiać Lachowice z “lotu ptaka” oraz rozległe tereny. Otwarte: lipiec - wrzesień, ferie, dla grup także inne terminy. Liczba miejsc 40. Rezerwacja +48 32 231 11 80.
Krajobraz Parafii
Parafia jest pięknie położona. Krajobraz pagórkowaty, mocno pofałdowany, malownicze góry i lasy. Cała parafia leży pomiędzy lasami, w której otwartego pola mało co się znajduje. W lasach tych rosną jeszcze dęby, klony, jesiony, brzozy, olchy, osiny, lipy, a przede wszystkim sosny i jodły, które byłe zdatne do budowli naszej świątyni, który góruje nad całością tego obszaru. Zapraszamy szanownego internautę do naszej parafii w każdej porze roku. Szczególnie jednak niepowtarzalna jest tu wiosna z soczystą zielenią, radosnym śpiewem ptaków, majowym rechotem żab i zapachem rześkiej wiosny. Jakaż jest piękna wczesna jesień w Lachowicach z gamą kolorów. Tego spokoju “ciszy natury” nie przeżyjemy nigdzie lepiej.
Okiem Kamery: Podpatrzone - Uchwycone
Na świecie istnieje wielu pasjonatów fotografowania, jedni robią zdjęcia aby uchwycić wspomnienia, inni po to aby zamrozić w szkle obiektywu piękno natury; są też tacy, którzy swoimi zdjęciami chcą wyrazić siebie, lub skłonić innych do przemyśleń. Nie ważne jednak jakie kto zdjęcia robi, jaki kto ma zamysł, lub co chce sfotografować, wśród tych zdjęć zawsze znajdą się również takie, które rozbawią, takie w których coś się dzieje, coś szalonego, niepowtarzalnego a zarazem pięknego i śmiesznego. Tam, gdzie dzieje się coś, to tam jesteśmy, podpatrujemy i uchwycamy, im śmieszniejsze, tym lepsze!
Wokół nas dzieje się także i dużo wesołego, otaczają nas również ludzie pełni humoru, ciekawych pomysłów, pozytywnego myślenia. Świat naprawdę jest - pełen nieprawdopodobnych zdarzeń, abstrakcji i przezabawnych sytuacji. Nie załamuj się, unieś głowę do góry…życie naprawdę jest piękne! Te zdjęcia nie są reżyserowane, ich celem nie jest wyłącznie przykuwanie za wszelką cenę uwagi - to prawdziwe życie…wesołe życie, przypadkiem uchwycone w obiektywie aparatu. Uśmiechnij się i „witaj po radosnej stronie życia” !!!
Dla niewidomych