0
0
0
s2sdefault
powered by social2s

Rok 1934, czasy wielkiego kryzysu materialnego, moralnego, wskutek bezrobocia, które ogarnęło około 7 milionów ludności miejskiej i wiejskiej w Polsce, oraz olbrzymiej klęski powodzi wylewu rzek: Soły, Skawy, Raby, Dunajca a tym samym i Wisły, wyrządzając olbrzymie szkody od 14 - 20 lipca w utracie kilkuset ofiar w ludziach, zatopionych olbrzymich obszarów urodzajnych pól, zburzeniu kilku tysięcy domów oraz zatopieniu inwentarza żywego, potarganiu mostów, wieś Lachowice w niczym nie ucierpiała nawet dzięki Opatrzności Bożej obchodziła Uroczystości Pierwszej Mszy Świętej, którą odprawił ksiądz Dionizy Gąsiorek dnia 2 lipca 1934 roku w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach.

Ksiądz Dionizy Gąsiorek, syn biednego rolnika z Lachowic jako młody ślusarz po 2 - letnim przygotowaniu z materiału 6 klas szkoły gimnazjalnych zdał egzamin do klasy 7 - mej w Rudzie Śląskiej i tu dzięki opiece swego krewniaka dyrektora Franciszka Gąsiorka przyrodnika rodem z Huciska zdał egzamin dojrzałości, który ułatwił mu wstęp na studia teologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu tychże otrzymał dnia 25 marca 1934 roku święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Stefana Sapiehy w Katedrze na Wawelu.

Uroczystości prymicyjne odbyły się w Lachowicach z niebywałym przepychem, ofiarnością ze strony ludności gminy Lachowic i licznie zebranego okolicznego duchowieństwa.

Dla niewidomych

Początek strony