im_1_277Lachowice, dnia: 1 - kwietnia 2012 roku.

"Będziemy w tłumie, który wita Jezusa
jadącego na osiołku i będziemy wołali "Hosanna!".
Będziemy obecni w Wieczerniku,
na Kalwarii i przy Zmartwychwstaniu.
Będziemy przez ten tydzień przeżywali
chwile wielkich wzruszeń i gorących porywów,
gdyż liturgia jest piękna i dramatyczna.
Ale w poranek Niedzieli Palmowej
powinniśmy przede wszystkim
obudzić swoją wiarę.
Tylko wiara może zrozumieć rzeczywistość,
którą celebruje liturgia."
Tak! Błogosławiony jesteś, o Chryste,
który także dzisiaj przychodzisz do nas
z orędziem miłości i życia.
Błogosławiony Twój święty krzyż,
z którego wytryska zbawienie - wczoraj,
dziś i na wieki.
Bł. Jan Paweł II

Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Dziś obchodzimy pamiątkę triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Uroczysta Msza Święta z poświęceniem palm i procesja ku czci Chrystusa Mesjasza Króla o godzinie 10:15. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”,  a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii. Niech rozważania Męki Chrystusa wypełnią nie tylko naszą świątynię, ale i nasze serca i domy.

Już tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli Chrystusa i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

W Wielki Wtorek, 3 kwietnia, przypada 7 rocznica wyboru papieża Benedykta XVI. W naszych prywatnych modlitwach polecajmy jego osobę i urząd Bożej opiece.

Porządek Triduum Wielkanocnego będzie następujący:

Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa.

Uroczysta Msza Święta zwana Wieczerzą Pańską o godzinie 18:00.
W czasie Eucharystii będziemy dziękować Jezusowi za ustanowienie Najświętszego Sakramentu, przyjmując Komunię Świętą, oraz za dar kapłaństwa i za kapłanów, którzy nam służą, składając im dar modlitwy. Po Mszy Świętej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Adoracji - Ciemnicy i adoracja do godziny 21:00.

Wielki Piątek - dla każdego wierzącego jest dniem szczególnym.

Jest dniem męki i śmierci Zbawiciela. W tym dniu Kościół nie sprawuje ofiary Mszy Świętej. W Godzinie Miłosierdzia Bożego o godzinie 15:00 - w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. O godzinie 17:00 - Droga Krzyżowa. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godzinie 18:00 - na którą złożą się: Modlitwy, Adoracja Krzyża, wspólna Komunia święta i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu. Następnie Gorzkie Żale i adoracja do godziny 23:00 - w nocy. Prosimy, aby na Wielki Piątek oczyścić i odpowiednio przyozdobić wszystkie krzyże na terenie parafii, również na cmentarzu i we własnych domach rodzinnych. W tym dniu rozpoczyna się nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Przypominamy, że w Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły i na ten dzień nie ma dyspensy. Zaleca się zachowanie postu jakościowego również w Wielką Sobotę.

Wielka Sobota - Wigilia Paschalna.

W tym dniu smutek przeplata się z radością. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godzinie 18:00. W tym dniu nasz chrześcijański zwyczaj każe nam przynieść do poświęcenia pokarmy, które spożyjemy w poranek wielkanocny. Poświęcenie pokarmów  w kościele odbędzie się o godzinie 10:00 - 11:00 - 12:00. W kaplicy na Kralach o godzinie 12:00. Przypominamy, że obrzędy Wigilii Paschalnej są już właściwym obchodem Nocy Zmartwychwstania i stanowią kulminacyjny moment całego Roku Liturgicznego. Na Mszę Świętą Wigilii Paschalnej prosimy przynieść świece.

Niedziela - Zmartwychwstania Pańskiego.

O godzinie 6:30 - Procesja Rezurekcyjna. Na procesję prosimy wcześniej oczyścić i przyozdobić feretrony. Dzieci z klas trzecich i czwartych przyjdą na procesję w strojach liturgicznych, a chłopcy przedszkolni w komżach i z dzwonkami.

Rodzinom od Numeru: 141 - 160 składamy serdeczne Bóg zapłać za pracę przy sprzątaniu kościoła i za ofiarę na potrzeby naszego kościoła. W tym tygodniu prosimy o pomoc przy sprzątaniu kościoła w czwartek, rodziny od Numeru: 161 - 180.
W przyszłą niedzielę odmówią Różaniec w kościele Róże: Pana Antoniego Dyducha i Pani Józefy Młyńskiej.