BpDo Księży Proboszczów i Rektorów
kościołów w archidiecezji krakowskiej

W ostatnich dniach nawiedziło Japonię trzęsienie ziemi i tsunami. Według doniesień zginęło wiele tysięcy ludzi. Zniszczenia są niewyobrażalne. Miliony pozbawionych dachu nad głową, żywności i najpotrzebniejszych rzeczy czekają na naszą pomoc. O tę pomoc zaapelowali biskupi zebrani na Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem. Mając na uwadze tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii, Konferencja Episkopatu prosi o modlitwę w imię międzyludzkiej solidarności. Biskupi apelują też o przeprowadzenie w parafiach zbiórki do puszek na rzecz poszkodowanych przez ten kataklizm.

Kilka dni wcześniej w archidiecezji krakowskiej bardzo boleśnie przeżyliśmy pożar w Alwerni, który w nocy z 6 na 7 marca zniszczył klasztor oo. Bernardynów. W znacznym stopniu ucierpiała też sama świątynia, której świeżo odrestaurowane polichromie i ołtarze na skutek walki z pożarem zostały zawilgocone. Na szczęście ogień nie przedostał się do kościoła, dzięki czemu ocalał jego wystrój, a przede wszystkim kaplica z cudownym wizerunkiem „Ecce Homo”. Odbudowa całości będzie kosztować kilka milionów złotych.

Tuż po pożarze przybył do Alwerni metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, który w rozmowie z oo. bernardynami w imieniu całej archidiecezji zadeklarował pomoc w odbudowie zniszczonego sanktuarium. Powiedział m.in.: Jestem głęboko poruszony rozmiarami tragedii, jaka dotknęła oo. bernardynów, a zwłaszcza miejscową wspólnotę. W imieniu archidiecezji pragnę zapewnić o gotowości współdziałania w odnowie tego ważnego centrum duchowości, jakim jest Alwernia.

W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami potrzebna jest pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Japonii oraz wsparcie odbudowy kościoła i klasztoru w Alwerni. Zgodnie z decyzją ks. kardynała Stanisława Dziwisza zwracam się z prośbą o przeprowadzenie w niedzielę 27 marca w kościołach parafialnych i rektoralnych zbiórki do puszek i przesłanie zebranych w ten sposób ofiar na konto archidiecezji krakowskiej z dopiskiem „Pomoc dla Japonii i Alwerni”. Proszę także o ogłoszenie wiernym tej składki w niedzielę poprzedzającą zbiórkę.

Z pasterskim błogosławieństwem
bp Jan Zając