0
0
0
s2sdefault
powered by social2s
2010325_nie_wypalaj_trawKOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
w Suchej Beskidzkiej
ul. MAKOWSKA
34-200 Sucha Beskidzka
 
 
Wielmożni
Księża Proboszczowie
Parafii Rzymsko Katolickich
wszyscy w powiecie suskim

W związku z okresem wiosennym i corocznie obserwowanym w tym czasie nagminnym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych, zwracam się z prośbą do Księży Proboszczów o wielokrotne odczytywanie i ponawianie w czasie niedzielnych nabożeństw poniższego apelu.

Wypalanie traw jest zjawiskiem niebezpiecznym zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego, przynosi niepowetowane straty w przyrodzie. Podczas wypalania giną liczne drobnoustroje glebowe, wiele zwierząt nie mając możliwości ucieczki pali się żywcem. Dla świata przyrody to katastrofa ekologiczna, gdyż pożary te niszczą faunę i florę, podczas wypalania powstaje dym, do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki o właściwościach rakotwórczych. Gęsty dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, stając się przyczyną kolizji i wypadków samochodowych. Efektem wypalania traw, są często niekontrolowane pożary, skutkujące nieraz dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi.

W roku 2010 Straż Pożarna zanotowała na terenie powiatu suskiego 111 pożarów powstałych w następstwie lekkomyślnego, a często złośliwego podpalenia suchej roślinności. Tylko szybka interwencja, ciężka praca, oraz zaangażowanie strażaków zapobiegło powstaniu wielu pożarów lasów, ściółek, czy też zabudowań. Pamiętać również należy, iż zastępy straży pożarnej likwidujące skutki bezmyślnych pożarów traw mogą być w danym momencie bardziej potrzebne w innym miejscu. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin", kto nie stosuje się do powyższych przepisów podlega karze aresztu lub grzywny.
 
Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci lub powstania strat materialnych. Wypalanie traw przeczy praktyce dobrej kultury rolnej i może doprowadzić do pozbawienia, oraz zwrotu dopłat pochodzących z Unii Europejskiej.

PAMIĘTAJMY ! Wypalanie traw nie użyźnia gleby, przywrócenie właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga często pracy wielu pokoleń leśników i rolników.

Komendant Powiatowy
Państwowej Straży Pożarnej
st.bryg.mgr.inż. Piotr Harańczyk
Sucha Beskidzka, dnia: 16 - marca 2012 roku
Początek strony