0
0
0
s2sdefault
powered by social2s

Jan Dyduch - jest bardzo mocno związany z Lachowicami. Tu przecież ma rodzinny dom, w którym spędził wiele chwil dzieciństwa i młodości. Tu też przyjeżdża odpoczywać w weekendy, oraz w czasie letnich oraz zimowych wakacji. W Lachowicach, bardzo często aranżuje różne zjazdy dzieci, młodzieży i studentów z Krakowa. Z racji swojej pracy, od 15 lat regularnie organizuje w Lachowicach klubowe, oraz ogólnopolskie zgrupowania kadry Oyama karate przed krajowymi i międzynarodowymi zawodami. Ostatnio, przeprowadził w Lachowicach trening kadry zawodników Krakowskiego Klubu OYAMA przed Pucharem Europy OYAMA IKF w Bydgoszczy. "W Oyama Karate nikt nie pyta się o narodowość czy kraj. Wszyscy tworzymy jedną wielką rodzinę, wszyscy jesteśmy ludźmi karate. Bardzo lubię przyjeżdżać do Polski./.../ Podczas kolejnych wizyt dostrzegłem jak wiele zmienia się w waszym kraju. Bądźcie z siebie dumni i kochajcie swoją ojczyznę. Uczcie się, pracujcie i trenujcie solidnie.Teraz macie to wszystko, co na zachodzie. Bijecie Amerykanów, Japończyków i Europę i chcę żebyście dalej tak walczyli. Jesteście szczęściarzami, macie znakomitego mistrza i lidera, jakim jest sensei Jan Dyduch. Idźcie za nim..." - Wielki Mistrz Shigeru Oyama - www.oyama-krakow.pl

Założycielem i liderem polskiej organizacji Oyama karate jest Shihan Jan Dyduch 7 dan. Urodził się w 1956 roku. Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Ognisku Specjalistycznym TKKF "Karate-do Kyokushinkai" a potem w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W 1975 roku jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin w Japonii. Za swoją postawę otrzymał w Tokio od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai "O Puchar Wawelskiego Smoka".

W 1977 roku, po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan kyokushin karate. Oprócz kariery sportowej pełnił także wysokie funkcje organizacyjne w polskim Kyokushin będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate Kyokushinkai.

W latach 1985-86 oraz w 1990 roku trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą 10 dan i w ślad za nim, opuścił szeregi IKO kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem rozwoju stylu OYAMA w Polsce. W 1992 roku zdał w Holandii test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan w Oyama karate. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł Shihan. W dowód uznania dla wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, jak również sukcesów organizacyjnych oraz sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej, Shihan Jan Dyduch w 2001 roku, otrzymał z rąk Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy 10 dan, nominację na stopień mistrzowski 6 dan, a w 2004 roku na 7 dan. Shihan Jan Dyduch wychował wielu znakomitych zawodników i instruktorów m.in. mistrzów świata knockdown Oyama karate, wielu medalistów mistrzostw Europy, dziesiątki medalistów mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wyszkolił bądź wypromował blisko 270 posiadaczy czarnych pasów Oyama karate w Polsce.

W 2003 r. liderzy współpracujących ze sobą ogólnopolskich związków karate (Shorin-ryu, IFK Kyokushin, All Style Karate, Shotokan, Goju-ryu) powierzyli mu funkcję prezesa Polskiej Federacji Karate.

W końcu 2004 roku Shihan Jan Dyduch został dyrektorem OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod patronatem Soshu Shigeru Oyamy 10 dan. W styczniu 2005 roku Światowa Organizacja Karate Kanreikai (ang. World Karate Kanreikai), zajmująca się promocja karate sportowego na arenie międzynarodowej, powierzyła mu funkcję dyrektora ds. europejskich. W 2006 roku został wybrany Prezesem Zarządu OYAMA Polskiej Federacji Karate i Krakowskiego Klubu OYAMA.

Wykształcenie:

Historyk (Akademia Pedagogiczna w Krakowie),
Trener Karate II klasy (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu),
Menedżer Sportu (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Hobby:

Turystyka górska i płetwonurkowa.

Dla niewidomych

Początek strony